Pohádková historie

První ročník pohádky vznikl v roce 1988. Na počátku celé této akce stálo obyčejné „Bylo – nebylo“, zkusíme a uvidíme. Hned v prvním roce se podařilo dát dohromady partu správných lidí s nadšením pro akci, a tak vznikl první ročník „Výletu do pohádky“.

Z počátku tato akce začínala na myslivecké chatě Větřák, kde byl start i cíl akce. Děti dostávaly na trase razítka od pohádkových bytostí a plnily různé úkoly. Mezi první pohádkové postavy patřily: Kašpárek, Honza a drak, dědeček Hříbeček, Křemílek a Vochomůrka, doktor Bolíto, loupežníci, Hejkal a lesní víly, Gargamel se šmoulíkama, Krakonoš, čerti, Král s královnou a jiní… Celé této akci předcházelo hodně příprav. Od výroby kulis pro jednotlivá stanoviště, pečení buchet a perníků až po vaření guláše pro účinkující. To vše se odehrávalo v jídelně a na dvoře mateřské školy. Vycházelo se ze Zlámance, zadní branou směrem k Větřáku.

V dalších ročnících 1989–1992 se postupně přidávaly další pohádkové bytosti: Pejsek a Kočička, Broučci či Králíci z klobouku. V roce 1991 byl průvod obohacen i koňským povozem a místní kapelou. Tehdy byl výtěžek necelých 10000 Kč. Od roku 1992 se využívají prostory základní školy na přípravy a ukončení bylo na asfaltové ploše u základní školy. Každý rok byl něčím obohacován. V roce 1996 byla rekordní účast 2000 dětí a 1500 dospělých. Při 10. ročníku v roce 1998 bylo již 22 pohádkových stanovišť a kolem 4000 návštěvníků.

Od roku 2000 byly dvě trasy: červená a modrá, dohromady se 30 stanovišti. Přibyly pohádky jako Želvy Ninja nebo Dařbuján a Pandrhola, kde pivo teklo proudem a jitrnice rostly na stromě. V roce 2004 jsme zaznamenali 3000 návštěvníků a 25 stanovišť. O rok později stoupl počet návštěvníků o další 1000 a dvě nové pohádky. Rok 2007 byl také úspěšný se 4500 návštěvníky.

A takto nám pohádka šla rok za rokem až po současnost. Návštěvnost se nám ustálila na cca 3000 návštěvnících. To je na dnešní dobu skvělé číslo, protože obdobných akcí pro děti je v tento termín v okolí spousta. Navíc jsou návštěvníci stále náročnější a nejenom my pořadatelé, ale i účinkující musíme stále zlepšovat služby a samotné zázemí.

Autoři: Marie Mihálová, Zuzka Kašpárková a Michal Kubičík (Halenkovický zpravodaj č. 88, 2018/3-4)

Fotogalerie

Soubor fotek sebral a upravil pan Michal Palúch.